Jak dbać o naczynia z powłoką ceramiczną?

2018-03-07

W Twoim zaciszu kuchennym znalazły się świeżo nabyte garnki ceramiczne? Zanim zaczniesz je stosować na dobre, dowiedz się, w jaki sposób warto z nich korzystać, aby stanowiły zakup na długie lata intensywnego użytkowania. My doradzimy Ci kilka sprawdzonych wskazówek dotyczących dbałości o naczynia pokryte powłoką ceramiczną.


To nie to, co teflon

W odróżnieniu od często spotykanej w pospolitych naczyniach powłoki teflonowej, powłoka ceramiczna nie wymaga, a nawet więcej – nie toleruje – tłuszczu. Nie lejemy zatem na mięso sporej ilości kalorycznego oleju, zaś jedynie delikatnie szklimy produkty żywnościowe nim trafią one na ceramiczną patelnię, czy do ceramicznego rondla. Istotne jest więc ograniczenie tłuszczu to minimum, ale z drugiej strony nie jest także wskazane jego zupełne wyeliminowanie. Kompletny brak natłuszczenia prowadzi natomiast do zbytniego nagrzania naczynia, a w konsekwencji tego zniszczenia jego ceramicznych właściwości.


Staranna pielęgnacja

Po każdorazowym zastosowaniu wszelkie tego typu garnki ceramiczne - https://ostry-sklep.pl/garnki-ceramiczne wymagają stosownego wymycia. Musimy je wyczyścić dokładnie, z zastosowaniem wody, a następnie skrupulatnie przetrzeć do sucha. Pamiętajmy, iż pozostawione wilgotne niestety pokrywają się cieniutką, często niezauważalną na pierwszy rzut oka, ale jednak sukcesywnie nawarstwiającą się powłoką kamienia z wody. Po pewnym czasie, tak zaniedbana patelnia, czy rondel stracą swoje właściwości nieprzywierające.


Sól pod kontrolą

Wzorowe korzystanie z garnków ceramicznych powinno wiązać się również z ograniczeniem do minimum soli. Dlaczego? Naczynia tego typu nie nadają się jako „pojemniki” na żywność mocno soloną, ponieważ sól prowadzi do zniszczenia warstwy ceramicznej. Pamiętajmy także, że garnków ceramicznych nie zaleca się czyścić w zmywarce, gdyż mogą utracić swe właściwości.