Drylownica - najlepszy sposób usuwania pestek

2018-01-31

Domowe przetwory i desery mają niezwykłą wartość. Jednak, by one powstały, z wielu owoców trzeba usunąć pestki. Aby ten proces stał się o wiele łatwiejszy, warto posłużyć się drylownicą.

Drylownica

To niewielkie urządzenie, które służy do wyjmowania pestek. Wcześniej owoce należy tylko dokładnie umyć i osuszyć, a potem wkładać do drylownicy - www.aledobre.pl/596,W_kuchni_i_na_stole_Drylownice/2-671,Drylownice/, naciskać i usuwać pestki. Większość urządzeń ma dołączoną instrukcję obsługi, która ułatwi cały proces. Firmy produkujące dołączają też zalecenia dotyczące konserwacji (niektóre drylownice można myć w zmywarce). Korzyści z posiadania tego rodzaju urządzenia to przede wszystkim: oszczędność czasu, większy porządek (nie brudzi się wszystkiego sokiem owocowym), łatwa obsługa, czyszczenie i przechowywanie.

Rodzaje drylownic

Biorąc pod uwagę wykonanie dzieli się je na te zrobione z tworzywa sztucznego oraz te zrobione ze stali nierdzewnej. Natomiast, jeśli chodzi o sposób użycia, można je podzielić na dwie podstawowe grupy:
1. Owoce wkłada się do urządzenia pojedynczo, usuwa pestkę, którą należy wyrzucić.
2. Do drylownicy wrzuca się więcej owoców, chociaż każdy z nich naciska się osobno. Tego rodzaju urządzenia posiadają pojemnik na wypadające pestki, a także "spust", przez który wypadają już wydrylowane owoce.
Należy także zaznaczyć, że oprócz drylownic do wiśni, czereśni i śliwek, istnieją również takie do gniazd nasiennych jabłek, a nawet pomidorów.