Podstawowe rodzaje noży w kuchni

2017-08-06

Obecnie podstawowym elementem wyposażenia każdej kuchni są kuchenne noże gerlach (zobacz: https://ostry-sklep.pl/c/180/noze-gerlach-noze-wg-producentow-noze-kuchenne.html), przy pomocy których można przygotować praktycznie każdy posiłek. Warto jednak wiedzieć o tym, iż obecnie w sklepach jest bardzo duży wybór różnego rodzaju noży, jednak w kuchni powinno znaleźć się przynajmniej kilka tych absolutnie podstawowych. Których zatem noży gerlach nie powinno zabraknąć w kuchni?


Nóż uniwersalny

Nie ma to, jak jeden nóż do wszystkiego, biorąc pod uwagę fakt, iż niektóre osoby nie potrafią rozróżnić poszczególnych rodzai noży. Nóż uniwersalny sprawdzi się idealnie zarówno do obierania i krojenia owoców, warzyw, jak i do krojenia mięsa oraz wędliny.


Nóż do mięsa

Niestety, nie każde mięso można pokroić przy pomocy uniwersalnego noża, dlatego też warto zaopatrzyć się w specjalny nóż, który powinien być nieco dłuższy, ułatwiając tym samym porcjowanie kawałków mięsa. W przypadku krojenia mięsa z kością warto jednak zaopatrzyć się w tasak, który powinien sobie poradzić najlepiej.


Nóż do pieczywa

Nie każdy w swoim domu posiada krajalnice, dlatego też specjalny nóż z szeroko rozstawionymi ząbkami stanowi absolutny niezbędnik. Przy jego pomocy można w łatwy sposób nie tylko ukroić cienkie kromki chleba, ale również przepołowić miękką bułkę.