Zmniejsz kaloryczność posiłków z patelnią grillową

2017-01-15

Grillowanie staje się coraz bardziej popularne. Wynika to nie tylko z faktu, że grillowana żywność jest zdrowa, ale także z tego, że nie trzeba już mieć dużego podwórka i grilla, żeby cieszyć się grillowanym posiłkiem. Ba, już nawet ładna pogoda nie jest niezbędna.

Patelnie grillowe stają się coraz lepsze i coraz szerzej dostępne. Patelnia grillowa pozwoli nam nie tylko oddzielanie wytopionego tłuszczu od naszego dania, ale także poprzez specjalny dzióbek umożliwia odlanie nadmiaru tłuszczu w sposób wygodny i bezpieczny. Nic zatem dziwnego, że jest to częsty wybór osób, którym zależy na tym, aby jak najbardziej zminimalizować kaloryczność posiłków.

Kupując patelnię grillową warto zwrócić przede wszystkim na materiał, z jakiego została ona wykonana. W sklepach dostępne są ceramiczne patelnie do grillowania, patelnie z aluminium oraz z żeliwa. To, na jaką się zdecydujemy, zależy od naszych osobistych preferencji. Ważne jest natomiast to, aby patelnia posiadała nieco grubsze dno, które dłużej oddaje ciepło.

Grillowane posiłki są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowsze od tych smażonych i mniej kaloryczne. Właśnie dlatego dobrej jakości patelnia grillowa powinna znaleźć swoje miejsce w każdej kuchni.