Wybieramy naczynie do rodzaju kawy

2017-01-13

Kto z nas nie lubi delektować się z rana smaczną kawą, która pobudzi do działania i da zastrzyk energii na cały dzień? Oprócz tego, że kawa musi być dobrej jakości, warto zatroszczyć się także o to, w czym zostanie ona podana. Inne będą nam potrzebne szklanki do latte, a inne do espresso. W czym więc serwować kawę?


Jaka szklanka do latte, a jaka do innych rodzajów kawy?


Miłośnicy małej czarnej, czyli espresso powinni wiedzieć, że podaje się ten rodzaj kawy w niewielkich rozmiarów filiżankach. Smak espresso zależy od stopnia zmielenia kawy, temperatury napoju oraz filtracji.

Macchiato zaś podawane jest zwykle w małych filiżankach do espresso lub w szklankach termicznych. Z kolei szklanki do caffe latte są większe, gdyż trzeba pomieścić większą ilość mleka. Taka kawa serwowana jest w wysokich szklankach z małymi uszkami. Warto też wyposażyć się od razu w długie łyżeczki.


Z kolei cappuccino zwykle podawane jest w klasycznej filiżance o pojemności 120 ml bądź też w większej wersji, czyli 170 ml.

Caffe americano można pić z ulubionego kubka do kawy czy też w dużej filiżance. Jeśli więc decydujemy się na dodatkową porcję gorącej wody, cukru czy mleka, to trzeba wyposażyć się w większe naczynie.

Caffe mocha podawana jest w eleganckiej i wysokiej szklance, gdyż jest to jednocześnie deser i kawa.