Żeliwny ideał do smażenia

2016-11-06

Każda pani domu wie, że bez dobrej patelni nie ma możliwości przygotowywać smacznych posiłków.  Świetnym wyborem z pewnością jest patelnia żeliwna, zarówno wykonana z surowego żeliwa, jak i emaliowana. Ten, kto choć raz spróbował smażenia w ten sposób, nigdy nie wróci do teflonowych czy ceramicznych patelni.


Czym różnią się patelnie żeliwne od innych typów patelni? Przede wszystkim – wagą. W związku z tym, że żeliwo jest materiałem o znacznej wadze, patelnie wykonane z niego również są ciężkie. Fakt, że żeliwne patelnie są ciężkie sprawia, że równocześnie są bardzo stabilne i trwałe. Mówi się – i jest to prawda – że żeliwna patelnia może być używana przez dziesięciolecia, przekazywana z pokolenia na pokolenie.


Ogromną zaletą żeliwnych patelni jest ich niewątpliwa uniwersalność. Doskonale sprawdzą się zarówno na kuchenkach gazowych, ceramicznych, elektrycznych, a nawet indukcyjnych. Co więcej, mogą być także używane do pieczenia w piekarniku – o ile nie są wyposażone na drewniane uchwyty. Trzeba jednak pamiętać, że są one czułe na szok termiczny.


Oczywiście, smażenie na patelni żeliwnej wymaga pewnych umiejętności i wprawy. Tych jednak nabiera się z czasem, dlatego każdy powinien spróbować.