Szybkowar dla mamy

2016-07-05

Ten swoisty garnek z "gwizdkiem" jest niezastąpionym pomocnikiem w domu każdej mamy. Przy opiece nad dziećmi raczej nie ma się za wiele czasu, dlatego każda minuta jest na wagę złota.


Szybkowary potrafią skrócić wymagany czas gotowania co najmniej o jedną trzecią. Czas zaoszczędzony to jedno, woda, prąd i gaz to drugie. Do tego prosta obsługa i mamy zdrowy, szybki obiad na stole. Jak gotować w szybkowarach?


Do garnka wkładamy składniki naszej potrawy, podlewamy niewielką ilością wody (ok. 0,5 L) i przyprawia. Następnie stawiamy go na kuchence i podgrzewamy. Gotująca się woda paruje, ale ponieważ szybkowar jest szczelnie zamknięty, para nie wydostaje się na zewnątrz, a to powoduje podniesienie ciśnienia wewnątrz garnka do określonej wartości. Wysokie ciśnienie sprawia, że temperatura gotowania znacznie się podnosi (nawet do 130 st.), a to powoduje, że produkty gotują się szybciej np. ziemniaki w 6-8 minut. I to wszystko.


Trzeba tylko pamiętać, by wszystkie dodać wszystkie składniki na początku i odpowiednio je przyprawić, gdyż nie powinno się otwierać szybkowaru podczas gotowania. Z racji tego, że wszystkie składniki nie "uciekają" z parą na zewnątrz, potrawy są niezwykle zdrowe i aromatyczne.