Najlepsza stal na rynku?

2016-04-06

Nie od dziś wiadomo, że za jakość produktu końcowego odpowiada nie tylko doświadczenie wytwórcy, ale również jakość materiałów użytych do produkcji. Jest to szczególnie widoczne w przypadku broni białej, która przez wieki była najpopularniejszym orężem służącym do zabijania.


Nie była wytwarzana w Europie

Już na samym wstępie zaznaczenia wymaga fakt, że stali damasceńskiej nie produkowano nigdy na terenie Europy, a jej znajomość na Starym Kontynencie pojawiał się dopiero w okresie wypraw krzyżowych. Trzeba również wyraźnie zaznaczyć, że technologia wytwarzania stali z okolic Damaszku całkowicie zanikła w okolicach XVII wieku i dzisiaj nie zachowały się żadne dokumenty czy przekazy ustne pokazujące technologiczny proces jej wytwarzania.


Znawcy metalurgii

Co prawda, naukowcy i znawcy tematu metalurgii cały czas próbują otworzyć ten proces ze względu na wytrzymałość tej stali, to jednak dotychczas nie udało się otrzymać wiernej kopii, a jedynie stal zbliżoną do oryginalnej stali z Damaszku. Podkreślenia wymaga, że prace nad technologią otrzymania stali z Damaszku cały czas trwają – w 2006 roku udało się odkryć, że proces technologiczny powodował powstanie w składzie stali nanorurek, które prawdopodobnie są odpowiedzialne właśnie za wytrzymałość tej stali. Właśnie tę najnowocześniejszą technologię stosuje się przy produkcji współczesnych noży kuchennych ze stali damasceńskiej.