Przyprawy, które powinieneś poznać

2016-02-11

Nie jest dobrym kucharzem ten, który nie ma wiedzy, albo ciągle się nie dokształca. Nie da się ukryć, że gotowanie to nie tylko kwestia smaku, ale także intuicji i wiedzy, jak możemy połączyć ze sobą dane składniki, jak najlepiej obierać, czy też gotować dane potrawy.

Nawet gdy wydajne nam się, że umiemy już wszystko warto eksperymentować i czytać. W końcu, czy naprawdę przez całe życie chcemy jeść dania, które smakują identycznie. Warto sięgnąć po kuchnie z całego świata, a by to zrobić trzeba najpierw poznać ciekawe przyprawy.

Czosnek niedźwiedzi - jeśli lubimy smak czosnku, ale nie specjalnie odpowiada nam jego intensywność to ta przyprawa będzie dla nas idealna. Wzbogacimy nią smak zup, kanapek, zapiekanek i i czego sobie tylko wymarzymy.

Kardamon - to jeden ze składników korzennej mieszanki przypraw. Stosowany jest głównie w kuchni Azjatyckiej. Warto dodać go czasem do naszego pełnego pyszności woka.

Czubryca - to nic innego jak znany nam cząber górski. Czubryca jest na tyle uniwersalną przyprawą, że możemy ją stosować do mięs, ryb, sałatek, kanapek i czego to nasza dusza zapragnie.

Warto poszerzać swoją kolekcję przypraw, jeśli chcemy gotować ciekawie i pysznie. Kuchnie całego świata stoją przed nami otworem!