Miód manuka alternatywą dla tradycyjnego miodu

2015-05-25
Właściwości antybakteryjne miodu są znane już od wieków. Jednak stosunkowo niedawno naukowcy odkryli produkt o działaniu nieporównywalnie silniejszym od zwykłych miodów. Jest nim miód pochodzący z obszarów Nowej Zelandii i Australii, pozyskiwany z krzewu o nazwie manuka. Z reszty miodów, miód manuka wyróżnia się bardzo wysokim stężeniem substancji o nazwie methylglyoxal.

To ona jest odpowiedzialna za silne działanie przeciwbakteryjne tego produktu. Manuka miody są cennym składnikiem codziennej diety. Wzmacniają ogólną odporność organizmu, zapobiegają powstawaniu wielu chorób, poprawiają krążenie krwi i obniżają ciśnienie. Nie dziwi więc, że spotkały się z zainteresowaniem osób dbających o zdrowe odżywianie.

W ciągu ostatnich kilku lat stały się popularne na całym świecie. Dostępne są również na półkach polskich sklepów. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego produktu. Miody manuka są produktami drogimi, a ze względu na ciągle rosnącą popularność doczekały się również tańszych odpowiedników. Tańsze produkty najczęściej zawierają niższe stężenie methylglyoxalu, a więc tym samym mają słabsze właściwości prozdrowotne. Wartościowe miody posiadają od 100 mg/kg methylglyoxalu wzwyż.